Prva skupina zidarjev je uspešno zaključila teoretični in praktični del delavnice Sanacija apnenih ometov in pridobila dodatna znanja za kvalitetno izvajanje obnove kulturne dediščine.
Od 22. do 29. februarja je v okviru Šole prenove in v sodelovanju z Obrtno zbornico Slovenije potekala delavnica Sanacija apnenih ometov. Program delavnic ŠOLE PRENOVE je zasnovan tako, da pokriva zahteve za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK) za poklice, ki so povezani z delom na kulturni dediščini. Pridobljena NPK bo osnova za vzpostavitev seznama usposobljenih izvajalcev, ki ga za posege v dediščino predvideva Zakon o varstvu kulture dediščine.
Udeleženci delavnice so bili obrtniki in podjetniki , ki so vsi mojstri svoje stroke, vendar pa so želeli svoje znanje nadgraditi s starimi obrtnimi spretnostmi in znanji, ki so potrebna za izvajanje gradbenih del na objektih kulturne dediščine; od poznavanja apnenih malt, sanacije starih – obstoječih, a poškodovanih apnenih ometov do izdelave novih apnenih ometov na star način. Zavedajo se, da bodo le z dodatnim znanjem lahko gradbena dela obnove in prenove kulturne dediščine izvajali bolj kvalitetno in bo le kvaliteta izvedbe tudi njihova prednost na trgu. Hkrati pa bodo tako tudi prispevali k ohranitvi kulturne dediščine. In za tak odnos do kulturne dediščine si zaslužijo vso pohvalo: GRADNJE GRČA d.o.o., Podovnice 13, Notranje Gorice, NAŠ DOM, d.o.o. Idrija, Lapajnetova ulica 9; Slikopleskarstvo MILAN OMERAGIĆ s.p., Kočno pri Polskavi 18, Zgornja Polskava.
Udeleženci so prvi dan na Srednji gradbeni, geodetski in okoljevarstveni šoli iz Ljubljane spremljali uvodna predavanja, kjer so jim ugledni predavatelji predstavili zidane gradnje in fasadne omete v Sloveniji skozi različna zgodovinska obdobja ter vrste in lastnosti apnenih malt. Odgovorna konservatorka iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pa je predstavila arhitekturne in etnološke značilnosti objekta Mošnje 9, kjer sta potekala dva dneva praktičnega dela delavnice.
Praktični del je vodil izkušen restavrator Jože Drešar iz podjetja GNOM d.o.o.. Že prvi dan so se udeleženci po uvodnih predavanjih odpravili v delavnice srednje šole in izdelali vročo malto, naslednji dan pa so izdelavi apnene omete na različne pripravljene podlage.
Tretji dan delavnice je potekal v Mošnjah, v prostorih hiše »pr Kvandru«, ki jo bodo v prihodnje lastniki v celoti obnovili, prva pripravljalna dela pa so že opravljena. Po prenovi bodo lastniki v pritličju prikazali, kako se je na Gorenjskem nekoč odvijalo življenje, v podstrešnem delu pa bo stanovanje.
V četrtek so se udeleženci zbrali v Tehniškem muzeju v Bistri in spoznali postopek saniranje ohranjenih apnenih ometov z dopolnjevanjem. V petek, zadnji dan delavnice, smo se ponovno zbrali v Mošnjah in udeleženci so se preizkusili nanašanje ometov na različne vrste podlag.
Izdelani apneni ometi so sedaj v fazi sušenja, ki naj bi bilo zaključeno v naslednjem tednu. V ponedeljek, 14.3.2016, bomo formalno zaključili delavnico, ko si bodo lahko udeleženci in tudi ostali, ki bi jih to zanimalo, v Mošnjah še enkrat ogledali faze dela in končni rezultat izdelave apnenih ometov na različne vrste podlag od kamnitega in opečnega zidu, do kamnitega in opečnega oboka, do lesenega stropa in apnenega ometa na pleteni steni.
Lastniki hiše »pr Kvandru« so bili izjemni gostitelji delavnice, udeleženci pa so se jim oddolžili z zavzetim delom. Delavnica je potekala v sproščenem vzdušju ter dobrim sodelovanjem med konsevatorsko stroko, udeleženci delavnice in lastniki hiše Mošnje 9, ki so v skrbi za svojo »staro hišo« lahko vzor in spodbuda mnogim drugim lastnikom kulturne dediščine.